Razmjena najboljih praksi između hrvatskih i finskih stručnjaka radi poboljšanja zaštite djece žrtava seksualnog nasilja

Slika /slike/Projekti/TSI/Finska_n.jpg

Hrvatski stručnjaci koji predstavljaju različite institucije uključene u buduću uspostavu modela Barnahus u Hrvatskoj istražili su operativno, multidisciplinarno i međuresorno funkcioniranje modela Barnahus u Helsinkiju u Finskoj te razmijenili iskustva s finskim stručnjacima.

U okviru zajedničkog projekta Europske unije i Vijeća Europe „Uspostavljanje Barnahus modela u Hrvatskoj“, hrvatska delegacija stručnjaka koji rade s djecom i za djecu završila je studijski posjet Helsinkiju u Finskoj od 5. do 6. studenog 2024. Ovaj studijski posjet pružio je detaljan pregled finskog modela Barnahus, djeci prilagođenog multidisciplinarnog pristupa rješavanju slučajeva seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece. Hrvatska delegacija, sastavljena od predstavnika različitih institucija, među kojima su bili predstavnici sudstva, Pravobraniteljice za djecu, Hrvatske odvjetničke komore, Pravosudne akademije, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, stekla je vrijedna i korisna saznanja za uspostavljanje i rad modela Barnahus u Hrvatskoj te jačanje odgovora pravosudnog sustava na nasilje koje doživljavaju djeca žrtve seksualnog nasilja.
Najvažniji događaji dvodnevnog posjeta bili su sastanci s finskim stručnjacima za Barnahus iz Ministarstva socijalne skrbi i zdravstva i Barnahus jedinice u Helsinkiju, koji su predstavili povijesni razvoj i operativni okvir u Finskoj, kao i pravna razmatranja koja su bila značajna Finskoj pri provedbi modela. Studijski posjet uključivao je i razmjenu mišljenja s finskim predstavnicima pravosuđa, tijela kaznenog progona i socijalnih službi.
Stečena iskustva poslužit će kao temelj za hrvatski pristup uspostavi održivog i sveobuhvatnog modela Barnahus, prilagođenog lokalnim potrebama. Nakon posjeta, sudionici će podijeliti svoja saznanja s kolegama u Hrvatskoj kako bi se osiguralo da stečeno znanje doprinosi budućoj provedbi modela u zemlji.