Okrugli stol u okviru projekta „Uspostavljanje Barnahus modela u Hrvatskoj“

  • Slika /slike/Projekti/Barnahus/Okrugli stol u okviru projekta - Uspostavljanje Barnahus modela u Hrvatskoj - 08 10 2024/barnahus_08 10 2024_slika1.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

U okviru projekta „Uspostavljanje Barnahus modela u Hrvatskoj“ dana  8. listopada 2024. godine održan je Okrugli stol na kojem su predstavljeni prvi rezultati projekta. 

Radi se o zajedničkom projektu Europske unije i Vijeća Europe, korisnik kojeg je Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, a predviđeno trajanje projekta je 30 mjeseci (rujan 2023 - veljača 2026.).
 
Okrugli stol označio je značajan korak naprijed jer su predstavljene i raspravljene dvije kritične analize koje su pripremili domaći stručnjaci:
  • Pravna i politička analiza koja ispituje trenutni hrvatski pravni okvir i daje konkretne preporuke za njegovo usklađivanje s budućom uspostavom Barnahus modela u Hrvatskoj
  • Analiza nedostataka u obuci koja procjenjuje spremnost i sposobnost stručnjaka koji rade s djecom žrtvama i svjedocima seksualnog zlostavljanja i za njih. 
Uz predstavnike Ministarstva pravosuđa uprave i digitalne transformacije kao korisnika projekta, predstavnike Glavne Uprave Europske komisije za potporu strukturnim reformama (DG REGORM) i predstavnike Vijeća Europe, na događaju je sudjelovalo više od 95 stručnjaka koji rade sa i za djecu žrtve i svjedoke seksualnog nasilja, podijelivši svoje uvide o glavnim nalazima i preporukama analiza. Povratne informacije sudionika uzet će se u obzir u izradi strateškog plana za implementaciju Barnahus modela u Hrvatskoj, te budućeg međuresornog sporazuma kojeg će projekt razviti kao sljedeći korak.
 
Ovaj  projekt ima za cilj podržati Republiku Hrvatsku u uspostavi prve Dječje kuće na nacionalnoj razini, po modelu Barnahusa, u kojoj će se postupati s djecom žrtvama kaznenih djela, prvenstveno kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, u skladu s međunarodnim smjernicama i obećavajućom europskom praksom.
 
Barnahus je vodeći europski model zaštite prava i interesa djece žrtava i djece svjedoka nasilja ili zlostavljanja, koji je u cijelosti prilagođen djeci.  On podrazumijeva multidisciplinarni i međuagencijski pristup, osiguravajući suradnju i koordinaciju različitih tijela (pravosudnih, socijalnih, medicinskih) u jednoj ustanovi prilagođenoj djeci koja nudi cjelovite usluge za dijete i obitelj pod jednim krovom. Cilj takvog jedinstvenog pristupa jest izbjeći ponovnu traumatizaciju i viktimizaciju djeteta tijekom istrage i sudskog postupka, da bi se osigurao koordinirani i učinkoviti odgovor na nasilje koje je dijete doživjelo te djetetu pružila podrška i pomoć, uključujući medicinsku procjenu i liječenje, u okruženju sigurnom za djecu.
 
Osim toga, službeno je predstavljen  video koji prikazuje Barnahus na Islandu i letak  koji opisuje funkcioniranje i standarde modela - oba prevedena na hrvatski. Ti su materijali stavljeni na raspolaganje svim sudionicima, uključujući i predstavnike institucija uključenih u buduću provedbu Barnahusa.