- Objavljeno: 06.07.2023.
Sjednica Vlade: Zakonom o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor osigurat će se jednaka vrijednost biračkog glasa svakog birača u Republici Hrvatskoj
Ovim zakonskim prijedlogom uvažava se Odluka Ustavnog suda od 7. veljače kojom se ukida Zakon o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Zastupnički dom Hrvatskoga državnog sabora koji prestaje važiti 1. listopada 2023. godine.
Predloženim pravnim uređenjem propisuje se 10 izbornih jedinica u kojima se bira ukupno 140 zastupnika. U svakoj jedinici bira se po 14 zastupnika, a biraju ih birači s prebivalištem u Republici Hrvatskoj.Izborne jedinice modificiraju se u skladu sa spomenutom odlukom Ustavnog suda te 22% birača ovim prijedlogom mijenja izbornu jedinicu, dok bi četiri petine birača ostalo u izbornim jedinicama u kojima su i do sada glasovali.
Pri određivanju granica predloženih izbornih jedinica velika je pažnja posvećena područjima županija te zemljopisnim i prirodnim obilježjima Republike Hrvatske.
Kao osnova za određivanje područja izbornih jedinica definira se prosječan broj birača upisan u registar birača koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, a pitanja koja se odnose na praćenje broja birača u izbornim jedinicama i postupku njihove delimitacije uređuju se na jasan i transparentan način.
Grad Zagreb je umjesto u četiri podijeljen u tri izborne jedinice koje se naslanjaju na jedinice lokalne samouprave koje prirodno gravitiraju tim dijelovima grada, dok ni jedan drugi grad nije podijeljen u više izbornih jedinica.
Odstupanja u broju birača u svih 10 predloženih izbornih jedinica nisu veća od + - 2,20%, što je u zakonskom okviru od + -5%.
„Ovim zakonskim prijedlogom ne mijenjaju se postulati izbornog procesa, ali se osigurava jednakost vrijednosti biračkog glasa svakog birača u Republici Hrvatskoj“, istaknuo je ministar Malenica.
Predloženo usvajanje Izvješća o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2022. godinu
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama daje prikaz stanja u ostvarivanju prava na pristup informacijama za 2022. godinu, temeljem podataka dostavljenih od tijela javne vlasti o pojedinačnim zahtjevima, žalbenim postupcima, postupcima pred sudovima, sankcijama, postupanju po predstavkama, provedbi inspekcijskog nadzora i drugim aktivnostima vezanim za praćenje i promicanje prava na pristup informacijama.
U mišljenju Vlade je istaknuto kako Povjereniku nije oduzeta mogućnost i ovlast podnošenja posebnih izvješća Saboru te mogućnost da posebnim izvješćima ukazuje na pojedine segmente u ostvarivanju prava na pristup informacijama, već se upravo Saboru kao tijelu kojem Povjerenik odgovara osigurao alat kojim će od povjerenika zatražiti posebno izvješće o temi koju Sabor ocijeni potrebnom razmotriti.
Vlada Republike Hrvatske predložila je Hrvatskom saboru da prihvati Izvješće.
Foto: Hina
Možda vas zanima i...
- Na sjednici Vlade utvrđena visina naknade troškova izborne promidžbe za izbor zastupnika u Hrvatski sabor i Europski parlament
- Na sjednici Vlade predstavljen paket zakonskih izmjena kojima se korjenito mijenja sustav zaštite žene od nasilja
- Izmjene Zakona o sudovima – javna objava sudskih odluka i zaštita prava na suđenje u razumnom roku
- Bolja kontrola i sprječavanje zlouporabe instituta ugovora doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja
- Prvi zakonodavni okvir za lobiranje
- Pogledajte sve