- Objavljeno: 06.07.2023.
Genocid u Srebrenici ne može se negirati
Kao izaslanik predsjednika Vlade ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica sudjelovao je u četvrtak 6. srpnja u Hrvatskom saboru na komemorativnom skupu - 11. srpnja Dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
Govor ministra pravosuđa i uprave donosimo u cijelosti:Uvažene dame i gospodo!
Iznimna mi je čast pozdraviti vas u ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske, u ime svih članica i članova Vlade Republike Hrvatske i u svoje osobno ime!
Danom sjećanja na genocid u Srebrenici Hrvatski sabor želi trajnim očuvati sjećanje na žrtve jednog od najstrašnijeg zločina 20. stoljeća.
11. srpnja 1995. u europskoj će i svjetskoj povijesti ostati zapisan kao dan u kojem je međunarodno pravo palo na ispitu. Dan u kojem je čovjek izgubio pred oružjem i mržnjom.
Danas se nismo okupili samo kako bismo izrazili duboko suosjećanje sa žrtvama Srebrenice i njihovim najmilijima. Nismo se okupili da bismo samo odali počast i pijetet za više od 8.000 stradalih – staraca, muškaraca, djece koji su ubijeni na svojim ognjištima u srebreničkoj tragediji. Okupili smo ovdje da čuvajući sjećanje na njih, budemo zagovornici prava i pravde.
Ovo je komemoracija za one koji vječno počivaju, ali i za one za kojima se još uvijek traga.
Genocid u Srebrenici nije samo tragedija bošnjačkog naroda, već poraz ljudskosti koja u povijesti čovječanstva ne smije ostati samo crtica u povijesnom vremeplovu.
Komemoracijom i čuvanjem spomena na Srebrenicu ne ostajemo zatočeni u prošlosti, već sadašnjost i budućnost opominjemo da se takvo zlo više nikada ne smije ponoviti.
Istina o Srebrenici je činjenica koja se ne može relativizirati, zanemariti ili negirati. Ona nije samo utvrđena u presudama Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju te Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, već živi u svakoj žrtvi toga zločina.
Srebrenički krvnik Ratko Mladić za svoja će zlodjela provesti ostatak života u zatvoru. Nakon desetljeća suđenja, obiteljima žrtava dan je barem djelomično mir i satisfakcija. U njegovom slučaju – pravda je bila spora, ali dosljedna.
Međutim, tom presudom nije zatvoreno poglavlje procesuiranja ratnih zločina. S bremenom svih tragedija i stradanja koje je velikosrpska agresija prouzročila u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj nastavljamo živjeti, tragajući istinu i pravdu za svaku žrtvu.
Procesuiranje ratnih zločina trajna je zadaća naših pravosudnih sustava. Izgradnje pravednog društva nema bez kažnjavanja zločinaca i preuzimanja odgovornosti za krimen prošlosti. U ovim globalnim okolnostima kada su oči svijeta usmjereni na stradanja u Ukrajini, tog procesa svjesniji smo više nego ikada. Do ispunjenja pravde, nažalost, dugačak je put, ali na tome putu treba biti ustrajan.
Naše bolno iskustvo stoga treba podijeliti s našim ukrajinskim prijateljima. Da iz naših grešaka uče, da im naša patnja bude utjeha da od borbe za istinu, borbe za pravdu i borbe za pravo nikada ne treba odustati.
Srebrenica nije samo mjesto povijesti, ona je učiteljica budućnosti. Ne da iz te tragedije i poraz ljudskosti drugi uče o mržnji, već da i iz tih zločina – tog genocida gradimo temelje bolje budućnosti.
Ona nije samo tragedija bošnjačkog naroda, tragedija Bosne i Hercegovine, ona je i naša tragedija. Spomenom na genocid čuvamo sjećanje na one koji su stradali, a nisu trebali stradati.
Dame i gospodo,
Republika Hrvatska se s pijetetom prisjeća žrtava Srebrenice i iskreno suosjeća sa svima koji su ovim genocidom pogođeni i čija je rana i nakon više od dva desetljeća još uvijek otvorena.
U ime Vlade Republike Hrvatske i svoje osobno, izražavam duboko poštovanje obiteljima žrtava.
Hvala Vam!