- Objavljeno: 21.11.2024.
Ravnateljica Fučkar: „Građani Hrvatske zadovoljni su našim uslugama, a do kraja 2026. godine uskladit ćemo 60% katastarskih čestica u bazi zemljišnih podataka“
Ravnateljica Uprave za građansko, trgovačko i upravno pravo Mirela Fučkar gostovala je u emisiji Hrvatskoga radija „Dnevni ritam“ u kojoj je govorila o daljnjoj modernizaciji digitalnih usluga zemljišne administracije te o ulaganju u katastar zemljišne knjige kako bi taj sustav postao učinkovitiji i pristupačniji za građane i poduzetnike.
Na početku gostovanja ravnateljica Fučkar dotaknula se zajma između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj kojim se potvrđuje Ugovor o zajmu između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za projekt integriranih usluga zemljišne administracije i pravosuđa, a čija je vrijednost 110 milijuna eura.„Novi zajam nastavak je na prošla tri zajma te je ovo redovna procedura usvajanja međunarodnog sporazuma Zakonom. Sredstva zajma će se, osim za digitalizaciju, koristiti i za infrastrukturu četiriju zgrada koje će biti u funkciji jednog krova za katastar i zemljišnu knjigu, a nalazit će se u Novskoj, Velikoj Gorici, Rijeci i Bjelovaru. To su lokacije tzv. malih Trgova pravde,“ objasnila je ravnateljica Fučkar istaknuvši kako je vrlo velik udio aktivnosti u zemljišnim knjigama i katastru već digitaliziran.
„Ovaj projekt je samo nastavak na naše prethodne projekte. Tijekom 2003. godine započeli smo s reformom zemljišnih knjiga i katastra. U tom trenutku smo sa Svjetskom bankom imali prvi Ugovor kroz koji smo digitalizirali zemljišne knjige i prepisali ih u digitalni oblik, nakon čega su uslijedili drugi i treći projekt kojima smo uveli zajednički informacijski sustav,“ podsjetila je ravnateljica Fučkar.
„Na početku projekta imali smo potreban broj dana (900 dana) za rješavanje redovnog zemljišnoknjižnog predmeta kao što su upisi vlasništva. Zakonom smo uveli rok od 15 dana za rješavanje predmeta, što je vrlo veliki napredak, ako govorimo o rješavanju imovinsko - pravnih odnosa koji su pretpostavka za investicije,“ dodala je.
Digitalna dostupnost zemljišnoknjižnog izvatka
Ravnateljica Fučkar također je podsjetila i na postojanje zajedničkog informacijskog sustava.
„Kroz zajednički informacijski sustav zajedno smo s katastrom u jednom sustavu. Dakle, vidimo jedni druge i naše podatke u realnom vremenu, a građani mogu izvaditi zemljišnoknjižni izvadak na svakom zemljišnoknjižnom odjelu, neovisno o samom mjestu gdje se nalazi nekretnina, što je rezultat aktivnosti koje smo proveli kroz projekte Svjetske banke,“ naglasila je ravnateljica Fučkar.
Uvedene su i Moje nekretnine, sustav preko kojeg građani mogu vidjeti svoje nekretnine te što se događa s njima, a od 2023. godine uvedeno je i obvezno podnošenje prijedloga za upis putem javnih bilježnika i odvjetnika, s time da je tarifa smanjena s 33 eura na 30 eura.
„Zajednički informacijski sustav pomogao nam je da se povežemo s drugim institucijama, Poreznom upravom, sudovima, Hrvatskom poštom i drugima. Dosta toga je digitalizirano, ali svaki sustav ima prednosti i mane, odnosno zahtjeve za budućnost. Tako smo kroz ovaj projekt od svojih korisnika dobili neke prijedloge za poboljšanje digitalizacije. Sve prijedloge smo usvojili te ćemo raditi na poboljšanju zajedničkog informacijskog sustava,“ ustvrdila je ravnateljica Fučkar.
Ravnateljica Fučkar dotaknula se i edukacije 700 zemljišnoknjižnih referenata čiji su poslovi specifične naravi
„Zadnjim istraživanjem zadovoljstva korisnika dobili smo ocjenu 4,7 od mogućih 5, što znači da su građani Hrvatske zadovoljni našim uslugama,“ naglasila je ravnateljica Fučkar podsjetivši kako su svi redovni postupci digitalizirani te više nema podnošenja papira.
„Građani jako vole portal e-Građani preko kojeg mogu vaditi izvatke i to je definitivno pozdravljeno kao najbolji iskorak, a svakog dana pada i broj neriješenih predmeta. Tijekom 2019. godine bilo ih je 57.000, dok ih je danas 23.000 zbog čega od građana svakog dana dobivamo povratne informacije da su postupci brži i jednostavniji,“ zaključila je ravnateljica Fučkar, ukazavši na veliku investiciju kojom će do kraja 2026. godine 60% katastarskih čestica biti usklađeno u bazi zemljišnih podataka.
Osim ravnateljice Fučkar, gost radio emisije bio je i glavni ravnatelj Državne geodetske uprave Antonio Šustić.
FOTO: HRT
Možda vas zanima i...
- Upis u zemljišne knjige elektroničkim putem, dostupniji podatci
- Usvojene izmjene Zakona o zemljišnim knjigama
- Nova zgrada Zemljišnoknjižnog odjela - najveća pravosudna infrastrukturna investicija u posljednjem desetljeću u Zagrebu
- Na sjednici Vlade najavljena nova zapošljavanja na općinskim sudovima te mogućnost rada na izdvojenom mjestu rada i za službenike lokalne i područne (regionalne) samouprave
- Zajmom Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj smanjuju se troškovi državnih usluga na korist građana i poduzetnika
- Pogledajte sve