Održana konferencija „Zajedno za integritet - sinergija poslovnog sektora i javne uprave u borbi protiv korupcije“

  • Slika /slike/vijesti naslovnica/2024/Prosinac/Konferencija_min Habijan.JPG
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, u partnerstvu s   Nacionalnom kontaktnom točkom za odgovorno poslovno ponašanje (NKT) i Međunarodnom trgovačkom komorom (ICC Hrvatska), organiziralo je 6. prosinca 2024. godine u Zagrebu konferenciju „Zajedno za integritet - sinergija poslovnog sektora i javne uprave u borbi protiv korupcije“.

Konferenciju je otvorio ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan s važnom porukom da borba protiv korupcije nije moguća bez sinergijskog djelovanja svih segmenata društva.

„Ona zahtijeva sveobuhvatni pristup koji uključuje suradnju državnih tijela, privatnog sektora, znanstveno-obrazovnih institucija, medija, organizacija civilnog društvo, ali i građana uz čije aktivno sudjelovanje možemo stvoriti okruženje u kojem prevladava integritet, transparentnost i odgovornost“, kazao je ministar Habijan.

Ministar je zatim predstavio nacionalnu kampanju koja je za cilj imala jačanje svijesti građana o štetnosti korupcije i nužnosti njena sprječavanja i suzbijanja te podsjetio sudionike na do sada napravljene iskorake u zakonodavnom okviru čija je svrha prevencija i borba protiv korupcije.

Predstavljajući kampanju, ministar je spomenuo i aktivnosti koje su bile dio kampanje, posebno naglašavajući provedene edukacije o prevenciji korupcije u srednjim školam kojima je prisustvovalo više od 600 učenika, okrugle stolove održane u Zagrebu, Varaždinu, Splitu, Rijeci i Osijeku na kojima se poticala dodatna edukacija uzvanika i šire javnosti o raspoloživim alatima za borbu protiv korupcije te veliko istraživanje javnosti o percepciji korupcije, provedeno početkom 2023. godine.

„Jačanjem načela dobrog upravljanja, osnaživanjem odgovornosti i osvješćivanjem važnosti etičnosti u borbi protiv korupcije mogu se napraviti snažni iskoraci. Borba protiv korupcije na svim razinama koja ne poznaje nedodirljive prioritet je ove Vlade. Aktivnosti koje danas predstavljamo dio su tih nastojanja“, zaključio je ministar Habijan.
 
Ispred Ministarstva gospodarstva okupljenima se obratio državni tajnik Goran Romek koji je također naglasio nužnost zajedničkog djelovanja javnog i privatnog sektora u borbi protiv svih oblika korupcije.

Glavna tajnica Međunarodne trgovačke komore (ICC Hrvatska) Marina Rožić istaknula je kako Hrvatska gospodarska komora i ICC predstavljaju glas poslovne zajednice, odnosno realnoga gospodarstva, te da ICC Hrvatska ulaže kontinuirane napore usmjerene podizanju svijesti svih slojeva javnog i korporativnog sektora o jačanju kulture integriteta prevencijom korupcije, transparentnosti i etike u poslovanju.

Konferencija se sastojala od tri panela na kojima se raspravljalo o ulozi OECD-a u jačanju antikorupcijskih politika u privatnom sektoru, transparentnosti lobističkih aktivnosti i utjecaju poslovne zajednice na javne politike te o Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti kao ključnom alatu sprječavanja korupcije. Sve su ove teme vrlo važne za funkcioniranje društva bez korupcije, a to je ono čemu teži i projekt čiji je ova konferencija dio.

Na prvom panelu sudjelovali su Ameet Kabrawala, predstavnik Veleposlanstva SAD-a, Mladen Bručić Matic, ravnatelj Uprave za europske poslove, međunarodnu i pravosudnu suradnju i sprječavanje korupcije, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Ana Čulo, načelnica Sektora za investicije, Uprava za internacionalizaciju, Ministarstvo gospodarstva, Nataša Novaković, Direktorica za ESG, Hrvatska udruga poslodavaca.

Drugi panel bio je posvećen temi transparentnosti lobističkih aktivnosti, a sudionici su bili Aleksandra Jozić-Ileković, predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Emanuel Kovačić, glavni savjetnik za vanjske subjekte, INA-Industrija nafte d.d., izv. prof. dr. sc. Sunčana Roksandić, Katedra za kazneno pravo, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, članica Vijeća za provedbu kodeksa ponašanja državnih dužnosnika u tijelima izvršne vlasti, Lucia Ana Tomić, direktorica Sektora ljudskih potencijala i regulatornih poslova, Wiener osiguranje Vienna Insurance Group d.d., potpredsjednica Komisije ICC-ja Hrvatska za DOP i borbu protiv korupcije te Tomislav Lacović, partner i voditelj strateških komunikacija, Vlahović grupa d.o.o.

Iskustva provođenja Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti u praksi s posebnim osvrtom na njegov potencijal u sprječavanju podmićivanja i korupcije općenito te iskustva poslovne zajednice u primjeni tog Zakona bili su tema posljednjeg panela na kojem su sudjelovali Dijana Kesonja, zamjenica Pučke pravobraniteljice, Vinko Berković, osoba zadužena za usklađenost, Hrvatski telekom d.d., Ivan Gazić, predsjednik Hrvatske udruge za usklađenost poslovanja te Martina Refi Homolak, voditeljica programa Pravosuđe i ljudska prava iz Kuće ljudskih prava.

Konferencija „Zajedno za integritet - sinergija poslovnog sektora i javne uprave u borbi protiv korupcije“ je predstavljala završnicu nacionalne antikorupcijske kampanje u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti za razdoblje 2021. do 2026. godine. Projekt provodi Ministarstvo  pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, a financiran je sredstvima Europske unije.

Pisane vijesti