Održana međunarodna radionica „7th ICT in Prisons Workshop"

  • Slika /slike/Međunarodna radionica/20250403_110843.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Slika /slike/Međunarodna radionica/20250403_110843.jpgSlika Slika Slika Slika

U Splitu je 3. i 4. travnja održana međunarodna radionica pod nazivom „7th ICT in Prisons Workshop - Offender Management Systems: The Heart of the Digital Prison“, u organizaciji Europske organizacije zatvorskih sustava (EuroPris) i Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

Cilj radionice bio je jačanje kompetencija europske zatvorske zajednice u području razvoja informacijskih sustava za upravljanje procesima izvršavanja kaznenih sankcija.

Sedmo izdanje ove radionice, koja je kroz posljednje desetljeće stekla kultni status među europskim zatvorskim stručnjacima, okupilo je 50 sudionika iz 20 zemalja. Tijekom dvodnevnog programa razmijenjena su znanja, iskustva i dobre prakse u razvoju tzv. Offender Management System (OMS) - informacijskih sustava koji predstavljaju temelj digitalizacije zatvorskih procesa.

Radionicu su otvorili izvršni direktor EuroPris-a Gustav Tallving i državna tajnica Vedrana Šimundža Nikolić, koja je u ime Ministarstva pozdravila sudionike te naglasila važnost aktivnog sudjelovanja i međusobne suradnje.

Istaknula je da radionica nije samo platforma za razmjenu znanja, već i inspiracija za daljnji razvoj i jačanje partnerstva u stvaranju zatvorskih sustava budućnosti - sigurnijih, učinkovitijih i više usmjerenih na rehabilitaciju uz pomoć ICT tehnologija.

Ravnatelj Uprave za zatvorski sustav i probaciju Zvonimir Penić govorio je o radu hrvatskog zatvorskog sustava, s naglaskom na digitalnu transformaciju i primjenu informacijsko-komunikacijskih tehnologija.

Radionicu je koordinirala EuroPris ICT Expert Group, na čijem je čelu predstavnik Ministarstva, Marjan Lukavečki, koji je na događanju sudjelovao kao moderator, panelist i izlagač.

Dodatni doprinos sadržaju dala je i Vesna Zelić Ferenčić predstavljanjem Erasmus+ projekta „Virtualna realnost - alat u tretmanu počinitelja kaznenih djela i edukaciji probacijskih službenika“.

Sudionici su razgovarali o praktičnim izazovima i iskustvima razvoja i modernizacije OMS sustava u različitim europskim zemljama. Unatoč razlikama u pristupu, veličini sustava i zakonodavnim okvirima, jasno je prepoznata zajednička potreba za standardizacijom, interoperabilnošću te većim korištenjem novih tehnologija, uključujući umjetnu inteligenciju.

Informacijski sustavi Offender Management System (OMS) ključan su alat za tranziciju zatvorskih sustava prema digitalno podržanoj rehabilitaciji, a ovakvi međunarodni skupovi bitni su za zajednički napredak i usklađen razvoj na razini Europe.
 

Pisane vijesti