2. SASTAV KONZORCIJA
2.1. Mogu li tijela javne uprave biti korisnici ugovora o bespovratnim sredstvima?
U skladu s Financijskom uredbom i provedbenim pravilima Uredbe, bespovratna sredstva mogu se dodijeliti postojećim pravnim subjektima (odnosno pravnim osobama). Iznimno se dodjeljuju subjektima koji nisu registrirani kao pravne osobe prema važećim nacionalnim zakonima pod uvjetom da njihovi predstavnici smiju preuzeti pravne obveze u ime subjekata i preuzeti financijske obveze.
Vladina tijela i tijela državne uprave sudjelovala su i nadalje sudjeluju u programima kao što su eTEN, FP6, FP7 itd. Postoji nekoliko primjera kada su ministarstva potpisala ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava s Europskom komisijom. Općenito govoreći, ukoliko nacionalna vlada ili uprava koja želi sudjelovati u projektu nema pravnu osobnost kao takva, ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisuje se s pravnom osobom kojoj vlada ili državna uprava pripada (na primjer, to može biti određena država članica u slučaju sudjelovanja ministarstva).
2.2. Može li se konzorcij tematske mreže promijeniti, točnije proširiti kako bi se uključili novi partneri za vrijeme trajanja projekta?
Promjena sastava konzorcija moguća je u bilo kojem trenutku za vrijeme trajanja projekta, u suglasnosti s Komisijom, bilo u vidu uključivanja novih korisnika ili zbog odluke da korisnici napuste konzorcij.
Uključivanje novih korisnika temelji se na ispunjavanju takozvanog obrasca B Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava – pristupnog obrasca za nove pravne subjekte uključene u Ugovor. Postupak pristupanja novih korisnika bit će opisan u Ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava. U osnovi, koordinator mora u ime konzorcija zatražiti uključivanje novog korisnika pismenim putem, a Komisija mora izričito odobriti zahtjev za uključivanje. Novi korisnik bit će podvrgnut provjeri financijske i pravne održivosti kao i ostali korisnici te će preuzeti ista prava i obveze navedena u ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava. Nadnevak kada novi korisnik preuzima ta prava i obveze navodi se u obrascu B.
Uvjeti i posljedice prekida sudjelovanja korisnika bit će opisani u Ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava. Komisija može prekinuti sudjelovanje korisnika ili korisnik može zatražiti povlačenje iz projekta. Komisija se neće protiviti povlačenju korisnika osim u slučaju da to značajno narušava provedbu projekta.
Obično je kod svake promjene sastava konzorcija nužno ažurirati Opis poslova (Prilog I. Ugovora o bespovratnim sredstvima), kako bi se jasno naznačilo tko se čime bavi.
Općenito govoreći, uvjeti koje je potrebno ispuniti pri provedbi promjena u vezi konzorcija su:
Maksimalan doprinos Zajednice ne može se povećati.
Kolektivna tehnička odgovornost ostaje na snazi, čime se podrazumijeva da će se u uobičajenim okolnostima morati primijeniti aktivnosti iz Opisa poslova koje su usuglašene u procesu pregovora.
Promjene u vezi konzorcija ne utječu značajno na promjenu opsega te inovacijskog potencijala i iskoristivosti projekta te ne dovode u pitanje početni odabir projekta.
2.3. Tematske mreže moraju biti otvoreni za sudjelovanje drugih partnera. Što to znači?
Konzorcije se potiče da povećaju sudjelovanja mreža pod uvjetom da to dodaje vrijednost radu mreže i da prvobitno definirani ciljevi ostanu nepromijenjeni. Konzorcije se također potiče da što šire obznanjuju rezultate i postignuća i izvan mreže, među relevantnim dionicima.
Doprinos EU-a ne može se povećati ni u kakvim okolnostima kao posljedica proširenja mreže na nove korisnike nakon potpisivanja Ugovora o bespovratnim sredstvima.
U kojoj će mjeri potencijalne zainteresirane organizacije postati novi korisnici Mreže ili sudjelovati kao promatrači odluka je koju donosi konzorcij. Uključivanje korisnika u Ugovor o bespovratnim sredstvima morat će dogovoriti Europska komisija.
Otvorenost Tematskih mreža također podrazumijeva da će rezultati i postignuća mreže morati biti javno raspoloživi i dostupni svakoj zainteresiranoj strani.
2.4. Mogu li mala i srednja poduzeća sudjelovati u/ili imati koristi od Tematskih mreža u programu ICT PSP?
Mala i srednja poduzeća mogu sudjelovati u projektu i stoga imati izravne koristi od Tematskih mreža (što se posebno odnosi, ali nije ograničeno na one mreže koje se izravno bave malim i srednjim poduzećima).
Cjelokupni program ICT PSP omogućava i izravnu i neizravnu korist za inovativna mala i srednja poduzeća u sektoru informacijskih i komunikacijskih tehnologija te za ona mala i srednja poduzeća kojima su informacijske i komunikacijske tehnologije dobrodošle za poboljšanje proizvoda, usluga i poslovnih procesa.
2.5. Mogu li subjekti s poslovnim nastanom izvan Europske unije sudjelovati u programu ICT PSP? Pod kojim uvjetima?
Poslovni subjekti s poslovnim nastanom u državama pridruženima programu (koje su stoga financijski doprinijele programu ICT PSP) mogu sudjelovati po istoj osnovi kao i organizacije u državama članicama.
Prijavitelji mogu naći ažurirane informacije o tome koje su se države pridružile programu na mrežnoj stranici programa ICT PSP.
Zajednica može isto tako dopustiti sudjelovanje subjekata iz ostalih država koje se nisu pridružile programu kroz pojedinačne akcije, ovisno o pojedinom slučaju. Takvi subjekti ne dobivaju sredstva Zajednice i ne ubraja ih se u minimalni broj partnera koji obvezno moraju sudjelovati u konzorciju (vidi niže u tekstu).
2.6. Koliko partnera mora sudjelovati u konzorciju za Tematsku mrežu?
U konzorciju mora sudjelovati najmanje sedam međusobno neovisnih pravnih subjekata iz sedam različitih država članica ili pridruženih država ICT PSP programa kako bi se ostvarilo pravo na Tematsku mrežu.
Potrebno je obratiti pažnju na specifične zahtjeve u vezi konzorcija koji su navedeni u opisu ciljeva u Radnom programu.
2.7. Tko bi trebao biti koordinator konzorcija Tematske mreže?
Bilo koji voljni i sposobni pravni subjekt može biti koordinator projekta. Organizacija koja je predložena kao voditelj projekta treba biti sposobna koordinirati veliki projekt međunarodne suradnje i trebala bi dokazati prethodne sposobnosti i iskustvo u upravljanju projektima međunarodne suradnje s više partnera.
2.8. Mogu li vladine agencije, industrija, udruženja korisnika i dionici koji nisu nacionalna tijela biti uključeni u Tematske mreže? Ako da, kako mogu biti uključeni? Mogu li predati prijedlog projekta?
Vladine agencije, industrija, udruženja korisnika i dionici koji nisu nacionalna tijela mogu podnijeti prijedlog projekta i koordinirati konzorcijem. U svakom slučaju mora se poštivati minimalni zakonski zahtjev glede sedam neovisnih pravnih subjekata iz sedam različitih država članica EU-a ili pridruženih država ICT PSP programa. Toplo se preporučuje da se sve pravne subjekte koji imaju ključnu ulogu u mreži (npr. industrijski akteri, uključujući mala i srednja poduzeća ili ostale dionike) uključi kao sudionike konzorcija. Potrebno je posvetiti pažnju posebnim zahtjevima konzorcija navedenima u opisu ciljeva u Radnom programu.
2.9. Mogu li međunarodne (međuvladine) organizacije sudjelovati u programu ICT PSP?
Budući da radnim programom za 2009. godinu nije predviđeno njihovo pravo na financiranje, sudjelovanje međunarodnih organizacija u projektima ovisi o pojedinom slučaju, ali one nemaju pravo na financiranje.