1. OBILJEŽJA PILOT PROJEKTA TIPA A

1.1.  Što je pilot tip A? Što on ne obuhvaća?

Pilot projekti tip A temelje se na inicijativama država članica ili zemalja pridruženih ICT PSP-u te će pomoći osigurati interoperabilnost rješenja/usluga koje se temelje na ICT-u u čitavoj Europskoj uniji, a koja se pokreću ili su već u funkciji u državama članicama ili zemljama pridruženim ICT PSP-u. Pomoći će u osiguravanju prekograničnog pristupa ovim uslugama i izbjegavanju fragmentacije tržišta inovativnih usluga i proizvoda.
Aktivnosti pilota tipa A ne uključuju implementaciju usluga na nacionalnoj razini. Njime se može obuhvatiti samo prekogranično pitanje. Samo je prekogranično pitanje prihvatljivo za kofinanciranje.

1.2.  Koliko će aktivnosti pilot projekata tipa A biti odabrano za financiranje?

Namjera je da se odaberu samo dva pilot projekta tipa A, jedan za svaki predmet koji je otvoren u ovom pozivu za ovu vrstu instrumenata (tj. cilj 1.4 Podrška za provedbu ePoziva na temelju 112 i cilj 5.2 Usluge za ePravosuđe).
Nadalje, dva postojeća pilot projekta tipa A mogu predložiti produljenje projekta.

1.3.  Koji će biti krajnji rezultat?

Krajnji rezultat pilot projekta tip A bit će niz zajedničkih specifikacija (prihvatljivih svim državama članicama i zemljama pridruženim ICT PSP-u) i sastavnih dijelova. U pilot projektu tip A ove specifikacije će se ocjenjivati tijekom minimalno 12 mjeseci korištenja u realnim uvjetima.
U idealnom slučaju, specifikacija bi također trebala biti predana tijelima za standardizaciju kako bi se zajamčila dugoročna održivost. Dodatni detalji o očekivanom ishodu mogu se pronaći u Radnom programu

1.4.  Koliko je predviđeno trajanje pilot projekta tipa A?

Očekuje se da će pilot projekti tip A trajati 36 mjeseci. U tih 36 mjeseci pilot mora koristiti relevantnu uslugu u stvarnim uvjetima barem 12 mjeseci kako bi se demonstrirala tehnička pouzdanost predloženog sustava

1.5.  Koliko bi otvoreni trebali biti rezultati pilot projekta tipa A? Hoće li države članice ili pridružene zemlje ICT PSP-a koje ne sudjeluju u pilotu i ostali dionici znati o rezultatima pilota, tijekom i nakon rada pilota?

Svi rezultati projekta moraju biti slobodno otvoreni svakoj zainteresiranoj strani. Mehanizmi poput upravljanja i/ili praćenja grupa mogli bi se implementirati uključujući, osim država i organizacija sudionica, ostale države, industriju i relevantne dionike u smislu postizanja konsenzusa i harmonizacije te usuglašavanja o zajedničkim specifikacijama.