Republika Hrvatska i Ured europskog javnog tužitelja

Slika /slike/Istaknute teme/Pravosudje i EU/RH i Ured europskog javnog tužitelja.jpg

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) neovisno je tijelo Europske unije odgovorno za istrage, kazneni progon i podizanje optužnica za kaznena djela kojima se šteti financijskim interesima EU-a, što uključuje:
  • prijevare
  • korupciju
  • pranje novca
  • prekogranične prijevare u području PDV-a.

EPPO je započeo s radom 1. lipnja 2021.
 
Institucije i tijela EU-a te nadležna tijela iz 22 države članice koje su pristupile EPPO-u moraju prijaviti EPPO-u svaku kaznenu radnju koja utječe na proračun EU-a. Pojedinci također mogu prijaviti navodne slučajeve prijevare i drugih kaznenih djela.
 
 
EPPO ima dvoslojnu strukturu, tj. središnju i nacionalnu razinu.
 
1. Središnja razina

Središnja razina sa sjedištem u Luxembourgu sastoji se od glavnog europskog tužitelja i kolegija tužitelja.
 
Glavni europski tužitelj upravlja EPPO-om, organizira njegov rad i zastupa Ured pri kontaktima s institucijama EU-a, državama članicama i zemljama izvan EU-a.
 
Laura Codruţa Kövesi imenovana je prvom glavnom europskom tužiteljicom u listopadu 2019.
 
Kolegij tužitelja odgovoran je za utvrđivanje strategije i internih pravila EPPO-a te osiguravanje usklađenosti među predmetima i unutar samih predmeta. Čine ga glavna europska tužiteljica i tužitelji iz država članica sudionica.
 
Ujedno nadzire istrage i kazneni progon koje provode delegirani europski tužitelji na nacionalnoj razini. Vijeće je u srpnju 2020. imenovalo 22 europska tužitelja. Iz Republike Hrvatske europskom tužiteljicom imenovana je Tamara Laptoš. 
 

2. Nacionalna razina

Nacionalna razina sastoji se od delegiranih europskih tužitelja i stalnih vijeća.

Delegirani europski tužitelji, koji potječu iz 22 zemlje EU-a koje sudjeluju u EPPO-u, odgovorni su za provedbu kaznenih istraga i kaznenog progona. Djeluju potpuno neovisno o svojim nacionalnim tijelima.

Stalna vijeća prate i vode istrage te donose operativne odluke.