Polaganje ispita

Stručni ispit polaže se usmeno i pismeno.

Stručni ispit polaže se iz sljedećih ispitnih predmeta:
  1. Zemljišnoknjižno pravo i katastar nekretnina
  2. Stvarna prava na nekretninama
  3. Pravna uređenja na nekretninama
  4. Postupovni propisi

Stručni ispit  se sastoji od pisanog i usmenog dijela.
 
Pisani dio stručnog ispita

Pisana zadaća sastoji se od izrade jednog ili više zemljišnoknjižnih rješenja s pratećim radnjama do pravomoćnosti rješenja, a temelji se na odgovarajućem prijedlogu i ispravama koji predstavljaju osnovu za izradu pisane zadaće.

Pisanu zadaću određuje Ispitno povjerenstvo prije početka stručnog ispita.

Izrada pisane zadaće traje najviše tri sata, a izrađuje se na računalu.

Pri izradi pisane zadaće kandidat smije kao dopuštena pomagala koristiti isključivo tekstove propisa te druga pomagala koja mu osigura ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa te je zabranjeno korištenje primjeraka sudskih i drugih odluka, tehničkih pomagala, komunikacijskih te elektroničkih audio i videouređaja.
 
Usmeni dio stručnog ispita

Usmeni dio stručnog ispita provodi se na način koji omogućava utvrđivanje stvarne osposobljenosti za obavljanje poslova za koji se vrši provjera, a sastoji se od provjere znanja iz utvrđenih ispitnih predmeta.

Uspjeh na ispitu ocjenjuje se ocjenom „položio“ ili „nije položio“.

Ocjenom „položio“ ocjenjuje se kandidat za kojeg je na temelju rezultata pisane zadaće i usmenih odgovora iz svih predmeta Ispitno povjerenstvo utvrdilo da može uspješno obavljati zadaće i poslove ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta.
 
 
Odgoda i odustanak od ispita
Kandidat kojemu je odobreno polaganje stručnog ispita može odgoditi polaganje stručnog ispita te je o tome dužan izvijestiti sud i ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa najkasnije tri dana prije dana određenog za polaganje stručnog ispita, u kojem se slučaju smatra da ispit nije niti polagao.
 
Polaganje ispita može se odgoditi iz zdravstvenih ili drugih opravdanih razloga zbog kojih je kandidat spriječen polagati odnosno nastaviti polagati stručni ispit.
 
Rješenje o odgodi polaganja stručnog ispita donosi ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa na molbu kandidata, koja se podnosi u roku od tri dana od dana kad je kandidat trebao pristupiti polaganju stručnog ispita odnosno u roku od tri dana od dana prekida polaganja stručnog ispita.
 
Ako kandidat koji pristupi polaganju stručnog ispita tijekom njegovog trajanja odustane od polaganja ispita, smatra se da stručni ispit nije položio, osim ako do odustanka dođe iz zdravstvenih ili drugih opravdanih razloga, u kojem slučaju Ispitno povjerenstvo donosi odluku o odgodi stručnog ispita.


Kandidat je dužan pristupiti odgođenom ispitu odnosno nastaviti započeti ispit najkasnije u roku od šest mjeseci od dana kada je prema utvrđenom rasporedu trebao pristupiti polaganju ispita odnosno od dana kada je započeo polaganje ispita, a u opravdanim slučajevima ovaj rok se može produžiti.

Ako kandidat koji je započeo polaganje stručnog ispita ne pristupi stručnom ispitu ili ne nastavi polaganje stručnog ispita u ostavljenom roku, smatrat će se da stručni ispit nije položio.
 
Popravni ispit
Kandidat koji ne položi jedan od predmeta upućuje se na popravni ispit, kojem je dužan pristupiti u roku od šest mjeseci od dana prvog polaganja. 

Ako kandidat ne pristupi popravnom ispitu u ostavljenom roku, smatra se da stručni ispit nije položio.
 
Ponavljanje ispita
Kandidat koji ne položi stručni ispit ponovnom polaganju stručnog ispita može pristupiti najranije protekom roka od šest mjeseci od dana kada je prvi put polagao stručni ispit.