Državni tajnik Ivan Crnčec: Suradnja svih ključnih aktera temelj je stvaranja sinergije i zajedničkog djelovanja na osvješćivanju problema nasilja nad ženama

Slika /slike/scrnli_GO74Z5tN8Qx1Cp.png

Državni tajnik Ivan Crnčec gostovao je u emisiji Dobro jutro Hrvatska povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Državni tajnik Ivan Crnčec ukazao je na činjenicu da je u 2023. godini zabilježeno devet ubojstava žena, dok je 2024. taj broj porastao na šesnajest.

"Ti podaci jasno ukazuju na ozbiljnost problema, a otvaranje ove teme ključno je za pronalaženje rješenja" izjavio je državni tajnik.

Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije odgovorno je za normativni okvir, dok provedbu preuzimaju represivna tijela.

"Iako su važni zakonski pomaci napravljeni, ključno je dodatno raditi na prevenciji i osvješćivanju javnosti o ovom problemu. Suradnja svih relevantnih dionika - odgojno-obrazovnih institucija, pravobraniteljice, civilnog sektora i medija - ključna je za stvaranje sinergije u borbi protiv nasilja. Posebno je važno djecu od najranije dobi učiti da je svaki oblik nasilja neprihvatljiv, uz naglasak na osvješćivanje pogubnosti nasilja nad ženama" rekao je državni tajnik

Državni tajnik je naglasio kako Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije kontinuirano radi na pooštravanju sankcija za kaznena djela i prekršaje povezane s nasiljem.

"Godine 2020. redefinirali smo koncept silovanja, tako da svaki nekonzensualni spolni odnos sada ulazi u tu kategoriju. Također, proširen je pojam nasilja u obitelji uključivanjem dugotrajne patnje te bivših i sadašnjih intimnih partnera. Uvedena su nova kaznena djela, poput osvetničke pornografije" izjavio je državni tajnik te dodao kako je ove godine napravljen ključan korak donošenjem izmjena triju zakona: Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji.

U Kazneni zakon uvedena je definicija rodno utemeljenog nasilja nad ženama, koje se sada smatra otegotnom okolnošću pri izricanju kazne. Također, femicid je prepoznat kao posebno teško kazneno djelo, definirano kao ubojstvo žene zbog njezina roda. Ukinuta je zastara za djela poput silovanja, spolne zloupotrebe djece i teških kaznenih djela protiv spolne slobode. Kazne su pooštrene - minimalna kazna iznosi 10 godina zatvora, dok maksimalna doseže 40 godina.

Promjene u Zakonu o kaznenom postupku uključuju povećanu zaštitu žrtava kroz mjere poput zabrane prilaska na manje od 100 metara, udaljenja iz doma ili zabrane uspostavljanja kontakta. Policija sada ima obvezu odmah uhititi počinitelja u slučaju kršenja mjera, dok sud mora mjeru opreza zamijeniti istražnim zatvorom unutar 24 sata.

"Uz pravni okvir, ministarstvo pruža podršku žrtvama kroz službu za zaštitu žrtava i svjedoka, s 15 odjela diljem zemlje. Stručnjaci pružaju emocionalnu i pravnu podršku, a civilni sektor, uključujući 11 organizacija poput Ženske sobe, osigurava dodatnu pomoć. Tu je i besplatna linija za pomoć 116 006, dostupna 24 sata dnevno, putem koje žrtve mogu dobiti informacije i podršku" zaključio je državni tajnik.



Pisane vijesti