Kroatijos Respublikos ir Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko paskola sumažina valdžios sektoriaus paslaugų išlaidas piliečių ir verslininkų naudai

  • Slika /slike/Potpisivanje ugovora s udrugom Ženska soba/Potpisivanje ugovora s udrugom Ženska soba (3).JPG
  • Slika
  • Slika
Slika /slike/Potpisivanje ugovora s udrugom Ženska soba/Potpisivanje ugovora s udrugom Ženska soba (3).JPGSlika Slika

Ketvirtojoje Kroatijos parlamento sesijoje valstybės sekretorė Fadila Bahović pristatė galutinį Įstatymo dėl Kroatijos Respublikos ir Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko paskolos susitarimo, kuriuo patvirtinamas Kroatijos Respublikos ir Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko paskolos susitarimas dėl integruotų žemės administravimo ir teisingumo paslaugų projekto, ratifikavimo pasiūlymą.
 

Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije od 2016. godine financira organizacije civilnog društva koje pružaju podršku žrtvama te su tada osigurana sredstva za financiranje 5 pojedinačnih organizacija.
Nakon toga Uredbom o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2017. godinu prvi puta su dodijeljena sredstva za financiranje trogodišnjeg programa „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“ koju čini 10 organizacija civilnog društva i organizacija koja je koordinator.
Do sada su provedena dva trogodišnja ciklusa programa od 1. siječnja 2018. godine do 31. prosinca 2023. godine i za provedbu tih programa isplaćeno je ukupno 2,1 mil eura.


Trećem ciklusu programa „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“ dodijeljena su sredstva na temelju Javnog poziva za financiranje aktivnosti partnerske mreže organizacija za podršku i pomoć žrtvama i svjedocima kaznenih djela kojeg je Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije provelo u 2023. godini.  
 
Provedba 1. godine projektnih aktivnosti izabrane partnerske mreže organizacija započela je 1. siječnja 2024. godine, a planirano trajanje trećeg ciklusa programa je do 31. prosinca 2026. godine.
Za prvu godinu provedbe trećeg ciklusa programa Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije je sredstvima iz dijela prihoda od igara na sreću za 2023. godinu dodijelilo financijska sredstva u iznosu od 451.257,55 eura udruzi Ženska soba kao koordinatoru programa „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“.

Za drugu godinu provedbe trećeg ciklusa Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije je sredstvima iz dijela prihoda od igara na sreću za 2024. godinu dodijelilo financijska sredstva u iznosu od 473.000,00 eura.  
Provedba druge godine programa započet će dana 1. siječnja 2025. godine.

Partnersku mrežu čini 10 organizacija civilnog društva koje pružaju podršku u sljedećim županijama:
 
Požeško-slavonska županija
Bjelovarsko-bilogorska županija
Centar za podršku i razvoj civilnog društva Delfin
Koprivničko-križevačka županija
Bjelovarsko-bilogorska županija
Udruga „HERA“ Križevci - za zaštitu i promicanje ljudskih prava
Brodsko-posavska županija
Sisačko-moslavačka županija
Informativno pravni centar
Dubrovačko-neretvanska županija DEŠA - Dubrovnik
Istarska županija Centar za građanske inicijative Poreč
Karlovačkažupanija
Ličko-senjska županija
Ženska grupa Karlovac „Korak“
Krapinsko-zagorska županija
 
Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje - SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije
Međimurska županija
Varaždinska županija
Osječko-baranjska županija
Vukovarsko-srijemska županija
Udruga za podršku žrtvama i svjedocima
Šibensko-kninska županija
Zadarska županija
Udruga Zvonimir
Virovitičko-podravska županija
 
S.O.S. Virovitica - savjetovanje, osnaživanje, suradnja
 
Organizacije uključene u program „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“ pružaju žrtvama i svjedocima:
  • emocionalnu i praktičnu podršku, tehničke i praktične informacije te informacije o pravima,
  • psihološko i pravno savjetovanje,
  • pratnju na sud i dežurstvo na info pultovima koji su postavljeni u prostorijama sudova,
  • pratnju žrtve u svojstvu osobe od povjerenja prilikom sudjelovanja u radnjama nadležnih institucija (policija, državno odvjetništvo, centri za socijalnu skrb i druge institucije) u mjestu sjedišta udruge kao i na terenu izvan sjedišta udruge tijekom radnog vremena institucija
  • telefonsko savjetovanje od ponedjeljka do petka od 8 sati do 16 sati.
Važna aktivnost Mreže podrške je i podizanje javne svijesti o pravima žrtava i sustavu podrške žrtvama i svjedocima u Republici Hrvatskoj (letci, brošure, plakati, medijske/promidžbene aktivnosti) i suradnja s nadležnim tijelima.

Ukupno je tijekom šest godina provedbe programa pruženo 38964 usluga za 4426 korisnika/ca.
 

Pisane vijesti