- Objavljeno: 22.02.2021.
Korupcijas novēršanas stratēģijai 2021.–2030. gadam pievienotais rīcības plāns
Pirmajā rīcības plānā, kas pievienots Korupcijas apkarošanas stratēģijai 2022.–2024. gadam, ir iekļauti 206 korupcijas apkarošanas pasākumi.
Održavanje okruglog stola bila je prilika za razmjenu iskustava i povezivanje predstavnika institucija i organizacija civilnog društva uključenih u rad s osobama koje su preživjele traumatsko iskustvo ili su njime bile posredno pogođene, a s ciljem pokretanja šireg razgovora o mentalnom zdravlju u kriznim situacijama.Uvodnim govorom sudionike pozdravili su ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica, Miren Špek, izvršni direktor Udruge za podršku žrtvama i svjedocima, a izlaganja je moderirala koordinatorica Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja, Maja Štahan.
“ Današnji Europski dan žrtava kaznenih djela prilika je da sagledamo naš sustav zaštite žrtava kaznenih djela. Ministarstvo pravosuđa i uprave ovom pitanju pristupa sustavno i u dva smjera, kroz poboljšanje zakonodavnog i institucionalnog okvira te kroz rad Službe za podršku žrtvama i svjedocima. Traume i strahovi kroz koje žrtve, ali i njihove obitelji prolaze, pred svakoga od nas stavlja obvezu da kontinuirano unaprjeđujemo preventivne mjere i zakonodavni okvir, ali i da podignemo svijest o pravima žrtava kaznenih djela. Žrtvama koje su pretrpjele fizičke i psihičke traume potrebna je podrška i zaštita, ali iznad svega sigurno okruženje da prijave kaznena djela bez straha i ustupaka „ kazao je ministar Malenica.
Ministar Malenica u uvodnom obraćanju rekao je da su, kada je riječ o zakonodavnom okviru, u prethodnim izmjenama Kaznenoga zakona, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji pooštrene kazne i ubrzani kazneni postupci.
„ Kroz rad naše Službe za podršku žrtvama i provedbom Nacionalne strategije razvoja sustava podrške žrtvama i svjedocima za razdoblje od 2016. do 2020. godine te pratećim Akcijskim planom Ministarstvo pravosuđa i uprave kontinuirano ulaže napore u razvoj sustava podrške žrtvama “ naglasio je ministar Malenica.
Doprinos udruga u provedbi Nacionalne strategije i uspostavi kvalitetnijeg sustava podrške žrtvama od iznimnog je značaja, a osiguravanje 24-satnog rada Nacionalnoga pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja pruža svim žrtvama sedam dana u tjednu prijeko potrebnu podršku.
Nastavak zajedničke suradnje svih državnih tijela i organizacija civilnog društva jedina su garancija i put za ostvarenje punih prava i zaštite žrtava kaznenih djela.
Na okruglom stolu sudjelovali su suosnivačica i predsjednica Zagrebačkog psihološkog društva, Sena Puhovski, osnivačica i koordinatorica ključne organizacije u suzbijanju seksualnog nasilja nad ženama, Ženske sobe, Maja Mamula, koordinatorica timova za psihosocijalnu pomoć i podršku Hrvatskog crvenog križa, Marija Juzbašić, voditeljica Službe za podršku žrtvama i svjedocima pri Ministarstvu pravosuđa i uprave, Nikica Hamer Vidmar te koordinatorica Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja, Maja Štahan.
Snimku okruglog stola možete pogledati na službenoj Facebook stranici Udruge za podršku žrtvama i svjedocima na poveznici.
Varbūt jūs interesē un...
- Okrugli stol - Izazovi korporativnog upravljanja i jačanje integriteta u trgovačkim društvima u većinskom vlasništvu JLP(R)S u procesu pristupanja Hrvatske OECD-u
- Okrugli stol „Mirenje u izvanparničnom postupku“ – promjene su preduvjet za jačanje povjerenja građana u pravosuđe, institut mirenja potrebno je dodatno osnažiti
- Državni tajnik Salapić na okruglom stolu OECD-a u Rigi
- Ministar Malenica na okruglom stolu „Građevinski sporovi i posebne uzance o građenju“
- Okrugli stol "Vladavina prava i pravosuđe u Hrvatskoj"
- Pogledajte sve