- Objavljeno: 01.04.2025.
Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu obilježit će se prvi put 3. svibnja 2025. godine
Na 5. sjednici Hrvatskog sabora državni tajnik Sanjin Rukavina predstavio je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, s konačnim Prijedlogom zakona.
Tijekom Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj poginulo je više od 400 djece. U gradu Slavonskom Brodu poginulo je 28 djece, što je najveći broj poginule djece u nekoj jedinici lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj.Tako je dan 3. svibnja 1992. godine upamćen kao najkrvaviji ratni dan u povijesti Slavonskog Broda jer je tog dana ubijeno najviše djece u jednom danu, njih šestero.
Državni tajnik Rukavina istaknuo je kako su taj dan i taj grad postali simbol stradanja djece u Domovinskom ratu te kako se upravo u Slavonskom Brodu nalazi spomenik poginuloj djeci pod nazivom „Prekinuto djetinjstvo“ koji simbolizira prekinute mlade živote koji nisu uspjeli spoznati svu ljepotu življenja života, budući da su njihovi životi nažalost ugašeni pod kišom granata nemilosrdnog neprijatelja.
„Polazeći od činjenice da je svaki ljudski život svet, a ponajprije život djeteta pred kojim tek predstoje sva radovanja, igre i škole života, smatra se potrebnim 3. svibnja Zakonom propisati kao spomendan koji će predstavljati upozorenje svim budućim generacijama na važnost očuvanja života djeteta, brige za njegovu sigurnost, život bez strahova, gubitaka, oružja i rata“, naglasio je državni tajnik Rukavina.
Osim toga, spomendan treba biti podsjetnikom na gubitak brojnih majki te spomenom na najnevinije žrtve čiju je sreću i radovanje prekinulo zlo.
„Važnost propisivanja 3. svibnja spomendanom u Republici Hrvatskoj iznimna je, kako za priznanje samim obiteljima stradale djece i sjećanje na njihov najveći gubitak, tako i za buduću opću svijest o tome koliko ratovi utječu na obitelji te koliko je važno da više niti jedno dijete ne podnese žrtvu gubitka života“, izjavio je državni tajnik Rukavina podsjetivši kako je Republika Hrvatska nastajala i na velikoj dječjoj žrtvi koja se ne smije ponoviti.
Zakonskim propisivanjem 3. svibnja kao spomendana - Dana sjećanja na ubijanu i stradalu djecu u Domovinskom ratu, omogućuje se trajno sjećanje na svu poginulu i stradalu djecu u Domovinskom ratu, čime se od zaborava čuva njihova žrtva prekinutog djetinjstva i ugašenih života.
„Imajući u vidu sve prethodno navedeno, potrebno je Zakonom 3. svibnja propisati spomendanom u Republici Hrvatskoj - Danom sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu“, kazao je državni tajnik Rukavina te dodao kako se donošenje ovog Zakona predlaže po hitnom postupku zbog osobito opravdanih razloga kako bi se 3. svibnja 2025. godine po prvi puta obilježio kao spomendan propisan Zakonom u Republici Hrvatskoj - Dan sjećanja na ubijanu i stradalu djecu u Domovinskom ratu.
Budući da se ove godine obilježava 30 godina od završetka Domovinskog rata, smatra se potrebnim naglasiti žrtvu onih najnevinijih, a to su djeca ubijena u Domovinskom ratu.
Možda vas zanima i...
- Broj birača u svih 10 izbornih jedinica u rasponu je od + – 5 % birača od osnove
- Izmjenama Zakona o upravnoj inspekciji administrativno se rasterećuje rad upravne inspekcije
- Na sjednici Sabora predstavljeni uvjeti za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja javnobilježničke pristojbe
- Sjednica Vlade: Usklađivanje odredaba Zakona o odvjetništvu s Kodeksom o liberalizaciji preduvjet je pristupanja Hrvatske OECD-u
- Sjednica Sabora – Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije postaje tijelo nadležno za usluge podatkovnog posredovanja
- Pogledajte sve