Deseta obljetnica Transparency International Hrvatska (TIH) okupila je na prigodnoj svečanosti u Novinarskom domu predsjednika Republike Hrvatske dr. Ivu Josipovića i predsjednicu Vlade Jadranku Kosor, saborske zastupnike, diplomatske dužnosnike, kolege iz drugih ogranaka Transparency Internationala, novinare, predstavnike nevladinih organizacija, prijatelje, suradnike i građane.
Sudionici skupa istakli su nužnost čvrste suradnje političke vlasti i civilnog sektora za učinkovitost antikorupcijskog djelovanja i transparentnosti rada tijela javnih vlasti. Ocijenjeno je da je Republika Hrvatska razvila kvalitetan zakonski okvir ali i da je potrebno razvijati društvenu svijest o korupciji i načinima njenog suzbijanja, te da o nultoj toleranciji na korupciju mora vladati društveni konsenzus.
Predsjednik TIH-a Zorislav Antun Petrović izrazio je zadovoljstvo što se u društvu sve više sluša glas TIH-a i što je spremnost za primjenu prijedloga načina rješavanja problema korupcije koje predlaže TIH sve veća. "Udruga je pridonijela poboljšanju zakonodavnog okvira i podizanju svijesti među građanima o potrebi da se korupcija svede na razinu koja neće ugrožavati društveni razvoj", ocijenio je Petrović. U ime TIH-a, Petrović je iskazao zadovoljstvo da je borba protiv korupcije postala nezaobilazna tema u političkim zbivanjima, što je posljedica deklarirane političke volje za suzbijanje korupcije. To je i doprinijelo da je problem korupcije postao uočljiviji u društvu pa tako građani RH korupciju smatraju najvećim problemom nakon nezaposlenosti dok čak 99,2 posto građana smatra da korupcija šteti razvoju društva. "Potrebno je uložiti više napora u borbu protiv korupcije, neophodno je doraditi zakone i pokazati više volje i želje u njihovu provođenju, te sankcioniranju onih koji ih krše", apelirao je Petrović na vlast.
"Hrvatska se, nakon izloženosti "megakorupciji" u 90-ima, danas nalazi u prijelomnom trenutku da pokaže i dokaže koliko želi i može biti učinkovita u borbi protiv korupcije", istaknuo je hrvatski predsjednik Ivo Josipović. Prema njegovoj ocjeni, iz faze u kojoj je stvoren dobar zakonodavni okvir i društvena svijest da je korupcija jedan od najvećih problema, sada je potrebno i dokazati da je Hrvatska spremna prijeći s riječi na djela. Predsjednik je naglasio nužnost suradnje vlasti s civilnim sektorom u borbi protiv korupcije i izrazio optimizam u pogledu nastavka borbe protiv korupcije i naglasio kako podupire političku volju vlade i parlamenta da pokazu kako u borbi protiv korupcije "nema nedodirljivih".
Premijerka Jadranka Kosor istaknula je kako je djelovanje TIH-a brojne poticalo na djelovanje, davalo mnoge važne impulse i izrazila je nadu da ni u idućih deset godina neće posustati. "Vlada ima snažnu političku volju boriti se s korupcijom na svim razinama i u svim područjima, a važno je da takvu volju političke stranke demonstriraju na način da se ta borba vodi bez obzira pripada li tko kojem političkom miljeu ili ne", naglasila je Kosor. Poručila je da borba protiv korupcije nije natjecanje na kojem se treba vidjeti tko će brže i tko će to bolje upakirati dodajući kako samo čvrsta suradnja jamči uspjeh u borbi protiv korupcije. Posebno se zahvalila volonterkama i volonterima TIH-a na upornom i strpljivom radu te njihovoj hrabrosti i naglasila kako su joj članovi udruge bili inspiracija u ostvarivanju jednog od najvažnijih stupova rada njezine vlade - borbi protiv korupcije.
Bivši predsjednik Stjepan Mesić bio je suglasan u pohvali rada TIH-a smatrajući da je udruga imala i velike zasluge u tome sto se klupko korupcije konačno počelo odmotavati. I predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje strategije suzbijanja korupcije Željko Jovanović, šef Delegacije EU u Hrvatskoj Paul Vandoren i članovi Globalnog odbora direktora Transparency Internationala Boris Divjak i Sergej Muravjov zahvalili su se TIH-u na doprinosu u stvaranju antikorupcijske klime u društvu i čestitali udruzi na deset godina uspješnog djelovanja.
* tekst preuzet sa internetske stranice Transparency International-a Hrvatska