Novi ciklus radionica na temu Problematika predmeta zatvorskih uvjeta – poučci Europskog suda za ljudska prava i primjena u praksi.

Nakon prošlogodišnjeg iznimno uspješnog ciklusa radionica, održanih u Centru za izobrazbu na kojem je sudjelovalo 57 polaznika, Centar za izobrazbu nastavlja suradnju s Uredom zastupnika RH pred Europskim uredom za ljudska prava.

15. travnja 2026. godine u Gospiću, u Razvojnom centru Ličko-senjske županije, održana je prva u nizu specijaliziranih jednodnevnih radionica namijenjena svim službenicima zatvorskog sustava.
Na spomenutoj edukaciji sudjelovali su službenici Zatvora u Karlovcu, Zatvora u Splitu,  Zatvora u Šibeniku, Zatvora u Varaždinu, Zatvora u Zadru, Zatvorske bolnice u Zagrebu i Centra za izobrazbu.
Cilj ovog programa izobrazbe je naglasiti važnost problematike predmeta zatvorskih uvjeta i upoznavanje s poučcima Europskog suda za ljudska prava za službenike zatvorskog sustava te naglasiti dužnost poštivanja prava osoba lišenih slobode i posljedice kršenja prava osoba lišenih slobode. Na edukaciji su se službenici upoznali s podacima o tužbama za naknadu štete, podacima službeničkog suda nadležnog za službenike zatvorskog sustava, presudama ESLJP-a u pogledu zatvorskih uvjeta, člankom 3. Konvencije, uzrocima povreda čl. 3. Konvencije te pravnim sredstvima za zaštitu prava zatvorenika.  
Predavači na ovoj jednodnevnoj radionici su bili predstavnici Ureda zastupnika RH pred Europskim sudom za ljudska prava te predstavnica Sektora za upravne poslove zatvorskog sustava Središnjeg ureda za zatvorski sustav.
Zahvaljujemo upravitelju, pomoćniku upravitelja te svim službenicima Zatvora u Gospiću koji su nam pomogli u organizaciji ove izobrazbe.
Sljedeće radionice održat će se: 21. svibnja u Kaznionici u Valturi i 8. listopada u Kaznionici u Požegi.