Održana 19. sjednica Savjeta za sprječavanje korupcije

U Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije dana 6. studenoga 2024. održana je 19. sjednica Savjeta za sprječavanje korupcije

Na početku sjednice prisutnima se obratio ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, koji je kazao kako je jedna od temeljnih zadaća Savjeta formuliranje antikorupcijske politike, odnosno sudjelovanje u izradi strateških dokumenata i akcijskih planova za sprječavanje korupcije. Naglasio je kako je postojanje djelotvornog strateškog okvira za borbu protiv korupcije od presudnog značaja ne samo za naše unutarnje politike, već i za obveze i procese u međunarodnom okviru, posebice u kontekstu procesa pristupanja OECD-u. Dodao je kako je u izradi novog
Akcijskog plana za razdoblje od 2025. do 2027. godine uz Strategiju sprječavanja korupcije za razdoblje od 2021. do 2030. godine nužno aktivno sudjelovanje svih tijela i institucija uključenih u rad Savjeta, kako bi se kvalitetno adresirala sva područja definiranih u Strategiji kroz provedbu učinkovitih i realnih aktivnosti.

Radi se o prvoj sjednici Savjeta nakon što je Vlada Republike Hrvatske 17. rujna 2024. donijela Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o osnivanju Savjeta za sprječavanje korupcije („Narodne novine“, broj 108/24.). Navedenom Odlukom članstvo Savjeta je prošireno jer je prepoznata potreba proširenja dionicima koji djeluju kao nositelji provedbe pojedinih aktivnosti iz Akcijskih planova za provedbu nacionalnog strateškog okvira prevencije korupcije ili u okviru svog djelokruga obavljaju poslove iz područja relevantnih u kontekstu sprječavanja korupcije. Osim toga, s ciljem uključivanja u rad Savjeta i udruga civilnog društva koje provode aktivnosti i projekte u području zaštite tzv. zviždača, predloženo je proširenje popisa područja u kojima djeluju udruge civilnog društva koje mogu biti predstavljene u Savjetu, a tako da isti uključuje i zaštitu prijavitelja nepravilnosti, borbu protiv diskriminacije te zaštitu prava radnika.

Sastankom je predsjedavao državni tajnik Ivan Crnčec. Osim što se raspravljalo o provedbi aktivnosti Akcijskog plana za razdoblje od 2022. do 2024. godine uz Strategiju sprječavanja korupcije za razdoblje od 2021. do 2030. godine, razgovarala se i o metodologiji izrade novog Akcijskog plana za razdoblje od 2025. do 2027. godine. Članovi Savjeta su, pod zasebnom točkom, raspravljali i o tematici zaštiti prijavitelja nepravilnosti („zviždača“). U tom kontekstu članovi Savjeta obaviješteni su o provedbi nacionalne medijske kampanje za podizanje svijesti o štetnosti korupcije, nužnosti sprječavanja i suzbijanja te prijavljivanja korupcije pod sloganom „Pokreni promjenu - prijavi korupciju“. Također,  predstavljen je projekt uspostave sustava za pružanje emocionalne podrške prijavitelja nepravilnosti, koju provodi udruga Rehabilitacijski centar za stres i traumu.

Sudionici su razgovarali i o tematici Zakona o lobiranju, koji je stupio na snagu 1. listopada 2024., ali i aktivnostima koji se provode u okviru OECD-a, posebice Radnoj skupini za suzbijanje podmićivanja u međunarodnim poslovnim transakcijama te Radnoj skupini za javni integritet i antikorupciju.

Savjet za sprječavanje korupcije je radno tijelo Vlade Republike Hrvatske osnovano s ciljem izrade, unaprjeđenja i sustavnog praćenja provedbe te procjene učinaka mjera i aktivnosti iz nacionalnih strateških i provedbenih dokumenata vezanih uz sprječavanje korupcije, koji ujedno određuju zadaće i sastav Savjeta te druga pitanja iz njegova djelokruga.

Pisane vijesti