Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan gostovao je u emisiji Prvog programa Hrvatskoga radija „A sada Vlada“ u kojoj je govorio o brojnim aktualnim temama kao što su: izbor novih sudaca Ustavnog suda, posjeta glavne europske tužiteljice Laure Codrute Kövesi, percepcija korupcije, Zakon o lobiranju, centralizirani sustav zapošljavanja te umjetna inteligencija.
Od 7. prosinca Ustavni sud će funkcionirati u punom sastavu
„Do 7. prosinca je zadnji rok kada Hrvatski sabor mora potvrditi 10 novih sudaca Ustavnog suda. Procedura je počela apsolutno na vrijeme, a cijeli je postupak u nadležnosti Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav,“ istaknuo je ministar Habijan na početku svog gostovanja dodavši kako je velik interes za sutkinje i suce Ustavnog suda.
„Završen je razgovor sa svih 62 kandidatkinja i kandidata - eminentnim pravnim stručnjacima i odvjetnicima te sam siguran da ćemo od 7. prosinca imati novi kvalitetan sastav Ustavnog suda te da će on funkcionirati u punom sastavu,“ rekao je ministar.
Ustavni sud je četvrti stup vlasti uz izvršnu, sudbenu i zakonodavnu vlast te po samoj svoj suštini nije sud, već korektiv.
Sukob nadležnosti između DORH-a i EPPO-a riješen kao i u 14 zemalja članica Europske unije
U svom gostovanju, ministar Habijan dotaknuo se i nedavne posjete europske glavne tužiteljice Laure Codrute Kövesi Hrvatskoj, kazavši kako je za očekivati da glavna europska tužiteljica u svom mandatu posjećuje zemlje koje su pristupile i usvojile samu Uredbu o EPPO-u.
„Što se tiče same suradnje, mislim da je suradnja s EPPO-om dobra. Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije pruža svu moguću infrastrukturu i materijalna sredstva, a kada govorimo o kadrovima mislim da smo napravili doista jedan veliki iskorak,“ naglasio je ministar Habijan.
„U ovom trenutku ako pogledamo broj delegiranih tužitelja u Republici Hrvatskoj, on je identičan broju kojeg imaju zemlje poput Belgije, Austrije i Francuske. Isto tako, ako gledamo broj njezinih suradnika koji rade tamo, dakle njih 11, taj broj je i više nego zadovoljavajući,“ ustvrdio je ministar Habijan.
Republika Hrvatska je bila jedna od prvih zemalja članica Europske unije koja je usvojila predmetnu Uredbu, odnosno transponirala je u hrvatsko zakonodavstvo i podržale osnivanje takvog Ureda.
U odnosu na upit o sukobu nadležnosti između DORH-a i EPPO-a, ministar Habijan objasnio je kako u članku 8. Zakona jasno stoji da o sukobu nadležnosti između DORH-a i EPPO-a odlučuje Glavni državni odvjetnik te da je to jedno rješenje koje postoji i u 14 drugih zemalja članica.
„Ono što je ključno, samom Uredbom o osnivanju EPPO-a nije konkretno određeno tko odlučuje o nadležnosti, već je to prepušteno na volju državama članicama,“ istaknuo je ministar Habijan.
Napravljeni veliki iskoraci u borbi protiv korupcije
Ministar Habijan predstavio je zanimljiv podatka iz studije koja je napravljena prilikom izrade Strategije za sprječavanje korupcije za razdoblje do 2030. godine. Prema studiji, veliki broj ispitanika ima poljuljano povjerenje u pravosuđe, iako velik broj tih ljudi nikada nije bio na sudu niti stranka u postupku.
„Ono na čemu definitivno trebamo raditi je na pitanju odgovornosti sviju nas koji djelujemo u javnom prostoru i obraćamo se medijima i javnosti, jer na taj način kreiramo određenu svijest kod građana i stvaramo percepciju stanja u državi i pravosuđu,“ rekao je ministar najavivši izradu novog Akcijskog plana za razdoblje koje slijedi.
„Veću pažnju treba posvetiti edukaciji i prevenciji korupcije. Po tom pitanju smo već napravili velike iskorake kroz Zakon o sprječavanju sukoba interesa, Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti i Zakon o lobiranju koji je zaživio 1. listopada,“ podsjetio je ministar Habijan.
Zakon o lobiranju kao alat za borbu protiv korupcije
„Do sada smo imali jedan prazan prostor i sivu zonu, gdje nitko od dionika unutar sustava lobiranja nije imao svoj zakonodavni okvir niti su lobisti ili lobirane osobe imale svoje mjesto u Zakonu,“ kazao je ministar.
Na ovaj način postavljen je zakonodavni okvir koji predstavlja iskorak u borbi protiv korupcije i prevenciji korupcije.
Transparentniji sustav zapošljavanja
Ministar Habijan predstavio je i novi centralizirani sustav zapošljavanja, objasnivši kako će svatko tko želi raditi u državnoj službi imat svoj korisnički profil.
Svako državno tijelo koje želi nekoga zaposliti morat će napraviti plan zapošljavanja i analizu potrebe za radnim mjestom, a novina je testiranje kompetencija za radno mjesto te nepoznat identitet prijavljenih kandidata koji će se voditi pod šifrom.
Nakon toga provest će se intervju s onima koji ostvare najbolje rezultate na testiranjima.
„Radi se o transparentnijem sustavu ulaska u državnu službu. Moje Ministarstvo je trenutno na popunjenosti od 60% - 67%, stoga uvijek postoji potreba za novim kadrom,“ zaključio je ministar Habijan.
Smanjen broj birača u Hrvatskoj za 7.5 tisuća
Ministar Habijan komentirao je i podatak o smanjenom broju birača za 7.5 tisuća.
„Radi se o novini u Zakonu o izbornim jedinicama za zastupnike u Hrvatski sabor, a koja pretpostavlja obvezu Vlade da Saboru dva puta godišnje podnesi Izvješće o broju birača. Shodno tome, Ministarstvo je Vladi predstavilo najnoviji podatak za treće tromjesečje. To se odnosi isključivo na izborne jedinice gdje znamo da imamo obvezu da odstupanje broja birača mora biti u rangu +/- 5 %. Ni u jednoj od 10 izbornih jedinica nemamo takvo odstupanje. Prema tome sve je unutar zakonskog okvira,“ naglasio je ministar Habijan.
Umjetna inteligencija omogućit će objavu i predvidivost sudskih odluka
Govoreći o umjetnoj inteligenciji, ministar Habijan istaknuo je kako je prepoznata važnost umjetne inteligencije te kako unutar samog Ministarstva postoji zasebna služba koja će se baviti tim pitanjem.
„Najveći izazov predstavlja borba etičnosti, morala te potrebe za umjetnom inteligencijom, jer je neminovno da svaka nova tehnologija izaziva skepsu i bojazan u javnosti, a prije svega treba zaštitit sigurnost građana i njihovih podataka,“ kazao je ministar naglasivši kako se trenutno radi na tome da se do kraja godine krene s objavljivanjem svih sudskih odluka koje će se pretraživati upravo pomoću umjetne inteligencije.
„Osim toga, radimo i na projektu predvidivosti sudskih odluka. Svatko će prije nego što krene u sudski spor, pomoću umjetne inteligencije moći predvidjeti njegov ishod,“ dodao je ministar.
Na kraju svog gostovanja, ministar se dotaknuo i broja neriješenih predmeta na sudovima koji je u stalnom padu te ih je trenutno 413.000, dok se broj riješenih predmeta povećava.
„Najveći problem je priljev novih predmeta, godišnje oko 1.200.000 - 1.300.000. To je ogroman broj, zato kažem da nije problem u broju sudaca po glavi stanovnika, već u velikom broju novih predmeta,“ zaključio je ministar Habijan.
Snimku cijele emisije možete pogledati na web stranici
Hrvatske radiotelevizije.
Pisane vijesti