Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan i izvršni direktor Udruge za podršku žrtvama i svjedocima Miren Špek potpisali su danas Ugovor o financiranju programa Nacionalnog pozivnog centra za novo jednogodišnje razdoblje
„Prevencija nasilja i suradnja s organizacijama civilnoga društva iznimno je važna kako bi se žrtvama i svjedocima osigurala odgovarajuća podrška. Zato Nacionalni pozivni centar ima punu podršku Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Pozivam sve kojima je ovakva podrška potrebna da se jave Centru“, kazao je ministar Habijan.
Vrijednost potpisanog ugovora iznosi 58.089,05 eura, što predstavlja povećanje u iznosu od 5.000,00 eura u odnosu na prethodno razdoblje.
Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije i Udruga za podršku žrtvama i svjedocima od 2017. godine sklapaju jednogodišnji ugovor o financiranju za potrebe rada na Nacionalnom pozivnom centru. Suradnja obuhvaća i potpisivanje trogodišnjeg Sporazumi o suradnji na osiguranju rada Nacionalnog pozivnog centra.
Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja osnovan je 2013. godine kao projekt Udruge za podršku žrtvama i svjedocima nastao u suradnji s Ministarstvom pravosuđa, uprave i digitalne transformacije i Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) čime je Republika Hrvatska postala peta europska zemlja koja je uvela besplatan europski standardizirani broj za pružanje podrške žrtvama i svjedocima - 116 006.
Linija 116 006 otvorena je svakim danom i dostupna žrtvama i svjedocima svih 365 dana u godini, čime se osigurava primjena čl. 24 Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.
Žrtve i svjedoci kaznenih djela i prekršaja na ovom broju mogu dobiti:
- informacije o njihovim pravima te tijeku kaznenog i prekršajnog postupka
- emocionalnu podršku
- informacije o relevantnim organizacijama civilnog društva i institucijama kojima se mogu obratiti
- različite praktične informacije
- pomoć pri ispunjavanju obrasca zahtjeva novčane naknadeOd otvaranja pa do srpnja 2024. godine zaprimljeno je preko 18 000 poziva.
Dodatno, s ciljem učinkovite pomoći i podrške žrtvama, već treću godinu se provodi i Pilot projekt uspostave sustava upućivanja žrtava na Udrugu za podršku žrtvama i svjedocima odnosno na Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja - 116 006.
Trenutno u pilot projektu sudjeluje šest policijskih uprava, PU koprivničko-križevačka, PU zagrebačka - VII. policijska postaja Zagreb, PU bjelovarsko-bilogorska, PU požeško-slavonska, PU virovitičko-podravska i PU ličko-senjska. Temeljem ove suradnje, policijski službenici svim žrtvama kaznenih djela, prilikom informiranja o pravima uručuju i strukturirani Obrazac kako bi žrtva svojim potpisom dala pristanak da se njeni kontakt podaci dostave Nacionalnom pozivnom centru putem sigurne adrese elektroničke pošte, nakon čega Nacionalni pozivni centar proaktivno kontaktira žrtve putem telefona, u roku od 48 h kako bi se utvrdile potrebe žrtve i osigurala potrebna pomoć i podrška.
Pisane vijesti