Državni tajnik Gršić: Hrvatska ima potencijal provesti punu digitalnu transformaciju na korist svih svojih građana i poduzetnika
Najveću domaću poslovnu konferenciju o digitalizaciji u Mozaik event centru koja je okupila više od 500 poduzetnika iz svih sektora gospodarstva i dijelova Hrvatske otvorili su Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, Irena Weber, glavna direktorica HUP-a i Hrvoje Balen, predsjednik HUP-ICT udruge.
Hrvatski ICT sektor posljednjih godina nezaustavljivo raste, a Hrvatska je sa dva tehnološka jednoroga predvodnica šire regije. Dok se ICT sektor kontinuirano razvija na krilima novih tehnologija i sve više ide u smjeru razvoja proizvoda više dodane vrijednosti konkurentnih na globalnom tržištu, ostatak gospodarstva, posebno male i srednje kompanije, i dalje zaostaju u korištenju tehnologija koje povećavaju produktivnost. HUP-ICT želi ohrabriti male i srednje kompanije na jače korištenje novih tehnologija jer digitalizacija poslovanja više nije pitanje povećanja konkurentnosti nego opstanka i održivosti na tržištu.
Obraćajući se prisutnima u ime predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i svoje osobno ime državni tajnik je istaknuo sljedeće: „Hrvatska Vlada uspjela je pravovremenim odgovorima zadržati gospodarski rast, zaposlenost i životni standard svojih građana i Hrvatska danas bilježi nadprosječnu stopu rasta u odnosu na druge zemlje, članice Europske unije. Pokazatelji ovih uspješnosti Hrvatske su kreditne rejting agencije, a jedna od njih Moody's u najnovijem izvješću od početka ovog mjeseca, potvrđuje Hrvatskoj kreditni rejting Baa2. To je dosad najviša razina rejtinga u povijesti za Hrvatsku od strane navedene agencije. Digitalna transformacija hrvatskog gospodarstva i društva značajno napreduje, pri čemu je najveći dio njenog doprinosa zabilježen u području ljudskog kapitala, pokrivenosti optičkim mrežama i digitalizacijom poslovanja. Hrvatska napreduje u razvoju digitalnih vještina što možemo vidjeti po činjenici da oko 63% hrvatskih građana posjeduje osnovne digitalne vještine, dok je europski prosjek 54%. Iznad je prosjeka Europske unije po pitanju digitalizacije poslovanja što uključuje prihvaćanje naprednih tehnologija, ali još uvijek sjedimo na neiskorištenom potencijalu za poboljšanje digitalne prisutnosti malih i srednjih poduzeća. Mislim da je ovo pravo mjesto spomenuti i da Hrvatska aktivno sudjeluje u opcijama suradnje s drugim državama članicama poglavito oko osnivanja europskih konzorcija za digitalnu infrastrukturu (EDIC) koje je Europska komisija zacrtala kao alat za jačanje digitalne transformacije i stvaranje vlastitih kapaciteta kao odgovor na brzi rast digitalnih proizvoda zemalja izvan Europske unije. U Hrvatskoj vidimo veliki potencijal u digitalizaciji ali i razvoju IT sektora, što smo zacrtali i u Strategiji digitalne Hrvatske za razdoblje do 2032. godine koja će uskoro obilježiti i prvu godinu od njezinog donošenja u Saboru. Želim svim sudionicima na ovoj konferenciji da se dotaknete svih relevantnih tema koje će poboljšati i ubrzati digitalnu revoluciju u Hrvatskoj“, zaključio je državni tajnik.