Državni tajnik Gršić: Nova elektronička osobna iskaznica novi je standard komunikacije između hrvatskih građana i državne uprave

Državni tajnik Bernard Gršić gostovao je u emisiji 'Dobro jutro, Hrvatska' Hrvatske radiotelevizije, gdje je govorio o naprednim funkcionalnostima eOsobne iskaznice koja je ujedno i vjerodajnica visoke razine sigurnosti na portalu e-Građani

Elektronička osobna iskaznica se u RH izdaje od 2015. godine, a uvođenjem nove e-Osobne iskaznice druge generacije, Hrvatska je postala najnaprednija država u Europi po pitanju multifunkcionalnosti osobnih dokumenata. Uz sve dosadašnje značajke, nova osobna uvodi čak šest noviteta, zahvaljujući kojima se postiže revolucija u digitalizaciji javne uprave te olakšava komunikacija i svakodnevni život građana. Njihovim se korištenjem u potpunosti mijenja način na koji su hrvatski građani do sada putovali, odlazili kod liječnika ili rješavali administrativne izazove. Nova e-Osobna s beskontaktnim čipom sadržava biometrijske podatke slike lica i otiske dva prsta, značajna unaprjeđenja protiv krivotvorenja te je prilagođena slijepim osobama.

Uz postojeće certifikate na osobnoj iskaznici, moguće je zatražiti mobilni identitet i udaljene certifikate za pristupanje digitalnim uslugama te elektroničko potpisivanje dokumenata putem mobilnih uređaja. Identifikacijski certifikat omogućava besplatno preuzimanje mobilne aplikacije Certilia te dobivanje kvalificiranog udaljenog potpisnog certifikata, koji ima istu pravnu snagu kao vlastoručni potpis. Mobilni identitet mogu zatražiti svi koji posjeduju aktiviranu elektroničku osobnu iskaznicu s važećim certifikatima.
 
Tom prilikom državni tajnik Gršić je istaknuo: „ Mobilna aplikacija je digitalna vjerodajnica najviše razine autentifikacije kojom svaka osoba u posjedu aktivirane elektroničke osobne iskaznice izdane u RH stječe mobilni identitet i mogućnost pristupanja sustavu e-Građani i svim dostupnim e-uslugama putem mobilnih uređaja najvišom razinom sigurnosti. To je prvi put da građani mogu pristupati e-uslugama koje traže visoku razinu sigurnosti putem pokretnih uređaja.“
 
 
Proces digitalne transformacije društva traje već cijelo desetljeće. Rezultati prvih napora u digitalizaciji danas su prepoznati kao primjeri i modeli dobre prakse. Cilj je Hrvatska na razini prosjeka Europske Unije u digitalnoj transformaciji gospodarstva, javne uprave i pravosuđa, digitalne povezivosti i razvoja digitalnih vještina i broja digitalnih radnih mjesta u Republici Hrvatskoj. Digitalna transformacija nema alternative i idemo u dobrom smjeru, a za nekoliko godina Hrvatska će u pogledu funkcioniranja državne uprave i komunikacije s građanima imati potpuno nove standarde i procese koji omogućuju proaktivan dijalog između građana i države.