Zakon o općem upravnom postupku („Narodne novine“, br. 47/09 i 110/21, dalje: ZUP) je opći i temeljni zakon koji uređuje postupanje javnopravnih tijela u upravnim stvarima.
Upravna stvar je svaka stvar u kojoj javnopravno tijelo u upravnom postupku rješava o pravima, obvezama ili pravnim interesima fizičke ili pravne osobe ili drugih stranaka neposredno primjenjujući zakone, druge propise i opće akte kojima se uređuje odgovarajuće upravno područje, kao i svaka stvar koja je zakonom određena kao upravna stvar.
S obzirom na brojnost upravnih područja i njihove posebnosti treba imati na umu da pravila nekog posebnog upravnog postupka mogu donekle biti različita od pravila propisanih ZUP-om. Svako odstupanje od pravila upravnog postupka propisanih ZUP-om mora se propisati posebnim zakonom.
Upravni postupak pokreće se na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti.
Izmjenama ZUP-a koje su stupile na snagu 1. siječnja 2022. godine stvoren je pravni okvir za pouzdanu elektroničku komunikaciju sa strankama i digitalizaciju upravnih postupaka od podnošenja zahtjeva do dostave rješenja. Uređena je identifikacija putem OIB-a, ovjeravanje upravnih akata kvalificiranim elektroničkim potpisom i pečatom te korištenje državne informacijske infrastrukture u upravnim postupcima, posebice ako se dostava u upravnom postupku obavlja elektroničkim putem.
Dostava elektroničkim putem u korisnički pretinac informacijskog sustava povezanog na državnu informacijsku infrastrukturu smatra se obavljenom potvrdom primitka pismena, a najkasnije istekom osmog dana od dana kad je pismeno zabilježeno na poslužitelju za primanje poruka osim ako zakonom nije propisan kraći rok. Dostava elektroničkim putem obavljena dostavom u korisnički pretinac informacijskog sustava povezanog na državnu informacijsku infrastrukturu smatra se osobnom dostavom.
Zaštitu svojih prava u upravnom postupku stranke prvenstveno ostvaruju putem redovnog pravnog lijeka - žalbe.
Rok za podnošenje žalbe iznosi 15 dana od dana dostave rješenja, ako nije propisan duži rok. Drugostupanjsko tijelo rješenje o žalbi mora donijeti i dostaviti stranci najkasnije u roku od 60 dana od dana predaje uredne žalbe, ako zakonom nije propisan kraći rok.
U nekim upravnim postupcima pravo na podnošenje žalbe može zakonom biti izrijekom isključeno pa se u tom slučaju pravna zaštita ostvaruje pokretanjem upravnog spora pred nadležnim upravnim sudom.
Stranke mogu podnijeti žalbu i u slučaju ako prvostupanjsko javnopravno tijelo nije u roku donijelo rješenje na zahtjev stranke.
Prigovor je redovni pravni lijek koji osigurava pravnu zaštitu građanima ponajviše od drugih postupanja javnopravnih tijela o kojima se ne odlučuje upravnim aktom.
Prigovor se, u pravilu, ako ZUP-om nije propisano drukčije, podnosi čelniku javnopravnog tijela, a čelnik tijela o prigovoru odlučuje rješenjem u roku od osam dana od dana izjavljivanja prigovora.
Protiv rješenja čelnika javnopravnog tijela dopuštena je žalba, a protiv rješenja drugostupanjskog tijela može se pokrenuti upravni spor.
Dovršetkom projekta Ministarstva pravosuđa i uprave „Daljnje unaprjeđenje praćenja upravnog postupanja i odlučivanja ZUP III“ fizičkim i pravnim osobama, strankama u upravnim postupcima, omogućit će se praćenje statusa njihovih upravnih predmeta dostavom informacija o upravnom postupku u korisničke pretince građana povezivanjem jedinstvenog informacijskog sustava za nadzor nad provedbom Zakona o općem upravnom postupku (ZUP IT sustav) sa sustavom e-Građani.