Koja se prava ovim zakonom dodjeljuju prijavitelju nepravilnosti?
Prema Zakonu prijavitelj nepravilnosti ima pravo na zaštitu, a to obuhvaća:
1. zaštitu identiteta i povjerljivosti
2. sudsku zaštitu
3. naknadu štete
4. primarnu besplatnu pravnu pomoć u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravo na besplatnu pravnu pomoć
5. emocionalnu podršku
6. drugu zaštitu predviđenu u postupcima propisanim ovim Zakonom
Ukoliko prijavitelj nepravilnosti prijavi nepravilnost, od trenutka prijave povjerljivoj osobi, pučkom pravobranitelju ili javnosti i/ili medijima, prijavitelj nepravilnosti ima zaštitu sukladno Zakonu.
Prema tome, poslodavac se ne smije osvećivati radniku zbog toga što je podnio prijavu nepravilnosti. Osvetom se smatra, na primjer: otkaz, uznemiravanje, nemogućnost napredovanja, neisplata i smanjenje plaće i drugih naknada, pokretanje stegovnog postupka, izricanje stegovnih mjera ili kazni, uskrata radnih zadataka, promjena radnog vremena, onemogućavanje obrazovanja i stručnog usavršavanja, neisplata nagrada i otpremnina, premještaj na drugo radno mjesto, nezaštita od uznemiravanja drugih osoba, proizvoljno upućivanje na zdravstvene preglede, itd.
U slučaju kršenja ovih odredbi, odnosno ako je pretrpio osvetu u vezi s prijavom nepravilnosti prijavitelj nepravilnosti i poslodavac ga nije zaštitio od osvete, ima se i pravo obratiti nadležnom sudu i dobiti sudsku zaštitu podnošenjem tužbe za zaštitu prijavitelja nepravilnosti. U postupku sudske zaštite prijavitelja nepravilnosti, a osobito pri određivanju rokova i ročišta, sud će uvijek obraćati osobitu pozornost na potrebu hitnog rješavanja sporova za zaštitu prijavitelja nepravilnosti.
Budući da se radi o specifičnim sudskim postupcima gdje je naglasak prvenstveno na zaštiti prijavitelja nepravilnosti, isti je u sudskom postupku oslobođen plaćanja sudskih pristojbi, teret dokazivanja prebačen je na poslodavca. Prijavitelj nepravilnosti može tražiti da se: utvrdi da je prema njemu poduzeta osveta, da se zabrani poduzimanje i ponavljanje osvete te da se uklone njezine posljedice prema prijavitelju nepravilnosti, nadalje da naknadi šteta uzrokovana povredom prava zaštićenih Zakonom, te da se presuda kojom je utvrđena povreda prava prijavitelja nepravilnosti objavi u medijima na trošak tuženika.
Vodeći računa o potrebi hitne zaštite prijavitelja nepravilnosti, u postupku povodom tužbe za zaštitu prijavitelja nepravilnosti, pa čak i prije pokretanja postupka može se prijedlogom tražiti od suda određivanje privremene mjere za zaštitu prijavitelja nepravilnosti u roku od osam dana od dana primitka prijedloga.
Pružanje emocionalne podrške prijaviteljima nepravilnosti i drugim osobama koje na nju imaju pravo sukladno Zakonu započelo je 1. rujna 2024., a osiguravaju je djelatnici Rehabilitacijskog centra za stres i traumu, udruge koja se bavi pružanjem stručne psihološke podrške i psihosocijalnim savjetovanjem.
Emocionalna podrška prijaviteljima nepravilnosti propisana je Zakonom o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, a način njezinog pružanja razrađen je Pravilnikom o načinu pružanja emocionalne podrške prijaviteljima nepravilnosti (»Narodne novine«, broj 111/23.). Prijaviteljima nepravilnosti pruža se emocionalna podrška kao jedan od vidova prava na zaštitu prijavitelja nepravilnosti.